معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو ADA + مزایا – آینده – خرید

معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو

معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو به همراه شناخت مزایا و معایب و آینده رمز ارز ADA cardano

معرفی کوتاه

1نام ارزدیجیتالCardano
2نماد ارزدیجیتالADA
3دسته ارز دیجیتالپلتفرم قرارداد هوشمند
4خالق ارز دیجیتالچارلز هاسکینسون
5هدف به وجود آمدنانجام سریعتر تراکنش ها
6سال راه اندازی2017
7نوع بلاکچیننسل سوم بلاکچین ها
8قابلیت استخراجدارد
9تعداد سکه ها45,000,000,000 ADA

در حال حاضر انواع مختلفی از ارزهای دیجیتالی در صرافی‌ها وجود دارند و همه روزه بر تعداد این ارزهای دیجیتال افزوده می‌شود؛ ولی تمام این ارزهای دیجیتالی قرار نیست که آینده روشنی داشته باشند. بسیار ضروری است که بتوانیم ارزهای معتبر و کارآمد را شناسایی کنیم تا سرمایه‌گذاری نسبتا ایمن و پرسودی انجام دهیم؛ به همین جهت ضرورت دارد که یک مقاله با این موضوع تهیه کنیم و به اشتراک بگذاریم. چون یکی از معتبرترین بلاکچین های موجود که به نظر بسیاری از کارشناسان آینده درخشانی دارد، بلاکچین کاردانو است. در زمان نوشتن این مقاله کاردانو در رتبه چهارم بهترین رمزارز بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. کاردانو نسل سوم بلاکچین ها را تشکیل می دهد.

برای خرید و فروش رمزارز کاردانو اینجا رو کلیک کنید

معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو

تاریخچه کاردانو

پروژه کاردانو در سال 2015 آغاز شد. با وجود اینکه در پایان سال 2017 سقف بازار این بلاکچین حدود 10 میلیارد دلار محاسبه شد، اما یک سال دیگر طول کشید تا تیم توسعه دهنده کاردانو به معرفی این بلاکچین برای عموم بپردازند و به پاسخ های مربوط به اینکه کاردانو چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد پاسخ دهند. در سال 2018 تیم توسعه دهنده بلاکچین کاردانو طی دوره عرضه اولیه (ICO) 63 میلیون دلار کسب نمود.

ICO یا عرضه اولیه یک رمزارز روشی است که شرکت های توسعه دهنده ارزهای دیجیتال بوسیله آن اقدام به جمع آوری سرمایه می کنند تا بتوانند ایده و بلاکچین مورد نظر خود را توسعه دهند. بلاکچین کاردانو فقط در سه ماه اول ICO بیش از 6 میلیارد دلار جمع آوری نمود.

بنیانگذار کاردانو کیست؟

بنیانگذار اصلی کاردانو چارلز هاسکینسون یکی از بنیانگذاران BitShares و اتریوم می باشد. هاسکینسون با همکاری شرکت های IOHK که یک شرکت مهندسی بلاکچین است و بنیاد Cardano و Emurgo تیم طراحی و توسعه بلاکچین کاردانو را تشکیل داده اند.

معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو
معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو

هدف از ایجاد کاردانو چیست؟

اگر بخواهید بدانید هدف کاردانو چیست؟ باید بگوییم کاردانو قصد دارد زنجیره بلاکچینی طراحی کند که در آن تراکنش ها با تعداد بیشتر، سریع تر و ارزان تر از سایر بلاکچین ها پردازش شود.

توسعه دهندگان این بلاکچین ادعا می کنند که Cardano در واقع نسل سوم بلاک چین است، براساس این طبقه بندی بیت کوین و اتریوم نسل اول و دوم را تشکیل می دهند.

به همین دلیل طراحان کاردانو به جای کپی کردن کد سایر بلاکچین ها، بلاکچین جدید خود را بصورت اختصاصی کد نویسی و طراحی نموده اند.

افراد عادی گاهی به اشتباه در جواب سوال کاردانو چیست؟ میگویند که کاردانو یک ارز دیجییتال است. ولی در واقع Cardano نام زنجیره بلاکچین است که به افراد امکان ارسال و دریافت وجوه را می دهد. آدا نام رمزارز اختصاصی بلاکچین کاردانو می باشد.


همچنین ببینید : معرفی کامل ارز دیجیتال پولکادات DOT

قرارداد هوشمند چیست؟ و به چه دردی می خورد؟

بلاکچین کاردانو برای شما این امکان را فراهم می کند که مانند بلاک چین اتریوم قراردادهای هوشمند ایجاد کنید. قرارداد هوشمند نوعی از قرداد است که به دو یا چند نفر اجازه می دهد بدون نیاز به شخص ثالث با یکدیگر توافقی مشروط را بر بستر بلاکچین ثبت کنند. یا بعبارت دیگر توافق به گونه ای برنامه ریزی می شود که هر وقت شرایط از پیش تعیین شده محقق شد، همه موارد دیگر بصورت خودکار انجام پذیرند.

تفاوت قراردادهای هوشمندی که اتریوم از آن پشتیبانی می کند با قراردادهای هوشمند کاردانو چیست؟ در بلاکچین کاردانو معاملات و قراردادهای هوشمند توسط انجمنی که بصورت کاملا تصادفی انتخاب شده اند تأیید می شود. اعضا این انجمن با کمک قدرت محاسباتی خود بر درست انجام گرفتن توافق نظارت می کنند.

معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو

چرا گفته می شود کاردانو نسل سوم بلاکچین ها را تشکیل می دهد؟

ساختار معماری این بلاکچین با بلاکچین های پیش از آن تفاوت دارد. به عنوان مثال بلاکچین های بیت کوین و اتریوم هر دو از یک لایه تشکیل شده اند، این ویژگی باعث می شود این بلاکچین ها با مشکل مقیاس پذیری روبرو شوند. اما آیا می دانید برای رفع این مشکل راه حل کاردانو چیست؟

تیم توسعه دهنده ی کاردانو برای حل مشکل مقیاس پذیری، بلاکچین خود را در دو لایه طراحی نموده اند، که عبارتند از:

 • لایه محاسبات: این لایه هنوز در حال طراحی و توسعه است. قرار است به کمک این لایه کاربران بتوانند قراردادهای هوشمند منعقد نمایند.
 • لایه تسویه حساب: این لایه هم اکنون بصورت کامل بر روی بلاکچین کاردانو طراحی و بهره برداری شده است. این لایه به کاربران کمک می کند سکه های آدای خود را به کیف پول مورد نظرشان ارسال کنند.
معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو چگونه کار می کند؟

شاید ندانید مزایای استفاده از دو لایه جداگانه برای کاربران کاردانو چیست؟ اما این شیوه معماری بلاکچین مزایای فراوانی را به همراه دارد. به این ترتیب که لایه محاسباتی کاردانو انعطاف پذیرتر و کارآمدتر از سایر بلاکچین های مشابه می باشد.

منظور از انعطاف پذیر بودن این است که در بلاکچین کاردانو با توجه به کاربران نهایی می توان تغییرات کوچکی را در قوانین ایجاد نمود. به عنوان مثال بدلیل اینکه کشورهای مختلف مقررات خاص خود را دارند، کاربران کاردانو می توانند بسته به قوانین خود نحوه ذخیره و دسترسی به داده ها را تغییر دهند.

می خواهم با یک مثال واضح به شما کمک کنم تا کاملا بفهمید که دو لایه ی مختلف کاردانو چگونه کار می کند؟ فرض کنید آقای X برای انجام تعمیراتی در منزل خود به خدمات یک برقکار نیاز دارد. او می تواند با استفاده از قرارداد هوشمند کاردانو که در لایه محاسبات ذخیره می شود، با برقکار قراردادی تنظیم کند که بمحض اینکه تعمیرات منزل تمام شد، بودجه توافق شده بصورت خودکار آزاد شود. پس از اتمام تعمیرات مبلغ توافق شده آزاد و با استفاده از لایه تسویه حساب به حساب برقکار واریز می شود.

برای استخراج رمز ارز کاردانو برق کمتری مصرف می شود.

برای انجام تراکنش ها در شبکه بیت کوین از شیوه اجماعی به نام اثبات کار یا Proof-of-Work استفاده می شود. به این ترتیب که برای تأیید انجام یک معامله، ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای حل یک معمای بسیار دشوار (مانند یک معادله ریاضی بسیار دشوار) استفاده می کنند. هر استخراج کننده ای که معما را زودتر حل کند، بیت کوین پاداش می گیرد. مشكل شیوه اثبات کار این است كه هر چه معما پیچیده تر باشد، ماینرها باید برق بیشتری برای حل آن استفاده كنند.

برای خرید و فروش رمزارز کاردانو اینجا رو کلیک کنید

معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو

شیوه کار در کاردانو چیست؟

در بلاکچین کاردانو معاملات با استفاده از سازوکار اجماعی به نام Proof-of-Stake تایید می شوند. در این شیوه به افرادی که قرار است به تایید معاملات کمک کنند، اعتبارسنج می گویند. ابتدا اعتبارسنج ها تعدادی از سکه های ADA خود را به عنوان «سهام» مسدود می کنند. پس از تایید نهایی معامله هر کدام از اعتبارسنج ها به تناسب میزان سهام خود، مقداری آدا به عنوان پاداش دریافت می کنند. به این ترتیب چند ماینر با کمک هم مسئله را حل می نمایند، که باعث می شود برق کمتری مصرف شود. طبیعی است که هر کدام از اعتبارسنج ها سهام بیشتری داشته باشد، پاداش بیشتری دریافت می کند.

البته بلاک چین های دیگری نیز از شیوه Proof-of-Stake استفاده می کنند، ولی تیم کاردانو اعتقاد دارند که هیچ یک از آنها اعتبارسنج را به صورت کاملاً تصادفی انتخاب نمی کنند. به همین دلیل است که آنها خود را موظف دانسته اند که پروتکل Ouroboros خود را با کیفیتی بالاتر از استاندارد Proof-of-Stake بسازند. تا بتوانند به همه شانس عادلانه ای برای کسب پاداش بدهند.

چرا مقیاس پذیری کاردانو بیشتر از بلاکچین بیت کوین است؟

در صنعت ارزهای رمزنگاری شده مقیاس پذیری عامل بسیار مهمی در میزان کارآمد بودن بلاکچین می باشد. مقیاس پذیری پلتفرم تعیین می کند که بلاکچین چند تراکنش را در ثانیه می تواند انجام دهد. بلاکچین های اولیه مانند بیت کوین و اتریوم مشکلات بزرگی در مقیاس پذیری دارند، زیرا تعداد محدودی تراکنش را می توانند همزمان پردازش کنند. در واقع بیت کوین فقط 7 تراکنش در ثانیه را می تواند پردازش کند. اتریوم حداکثر 15 تراکنش را انجام می دهد.

توان مقیاس پذیر کاردانو چیست؟ در آزمایشی که در اواخر سال 2017 انجام شد، مشخص شد کاردانو می تواند 257 تراکنش در ثانیه را انجام می دهد.

چرا مقیاس پذیری بیت کوین و اتریوم کم است؟ کاردانو برای حل این مشکل چه برنامه ای دارد؟

هر تراکنشی که در شبکه بیت کوین تایید می شود، برای همیشه در دفتر عمومی بیت کوین ثبت می شود. در نتیجه با انجام هر تراکنش دفتر عمومی و بزرگ بلاکچین بزرگتر می شود. از سوی دیگر هر ماینر باید یک نسخه از تمام معاملات را نگه دارد تا بتواند معما را حل کند. در نتیجه پلتفرم با مشکل مقیاس پذیری روبرو می شود.

تیم توسعه دهنده کاردانو می خواهند با راه حلی ابتکاری مشکل مقیاس پذیری بلاکچین خود را حل کنند. راه حل ابتکاری کاردانو چیست؟ توسعه دهندگان کاردانو قصد دارند زنجیره بلاکچینی بسازند که در آن، اعتبارسنج ها فقط اطلاعات مربوط به تراکنش مورد نظر را دریافت و حفظ کنند. بعنوان مثال آقای Xمی خواهد به حساب آقای Y مقداری آدا واریز کند. ماینرهای اعتبار سنج بجای کل اطلاعات بلاکچین (روشی که بیت کوین و… استفاده می کنند) فقط داده های مربوط به معامله این دو فرد را دریافت می کنند.

یکی دیگر از ویژگی های کاردانو استفاده از روش Sharding است، در این روش هرچه تعداد افرادی که از شبکه کاردانو استفاده کنند، تعداد تراکنش هایی که بلاکچین می تواند انجام دهد افزایش میابد.

معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو
معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو

مزایای استفاده از آدا چیست ؟

اصلی ترین مزیت بلاکچین کاردانو چیست؟ و ما چرا باید از به آینده این بلاکچین و رمز ارز مخصوص آن آدا امیدوار باشیم؟

 • کاردانو محدودیت مقیاس پذیری ندارد و هرچه تعداد افراد بیشتری از آن استفاده کنند، شبکه می تواند تراکنش های بیشتری را پردازش نماید.
 • کاردانو یک سیستم پرداخت جهانی است که هیچ دولت یا ارگانی نمی تواند آنرا کنترل و یا محدود کند.
 • این شبکه به افراد این امکان را می دهد که بتوانند قراردادهای هوشمند خود را بر بستر کاردانو اجرا کنند.
 • هک کردن این سیستم تقریبا غیرممکن است و اطلاعات ثبت شده بر بستر کاردانو کاملا محرمانه و ایمن باقی میمانند.
 • بنیانگذار کاردانو پروژه های موفقی مانند BitShares و Ethereum را در کارنامه خود دارد.
 • کاردانو اولین بلاکچین است که از چند لایه (لایه تسویه حساب و محاسبه) تشکیل شده است.
 • با رمزارز آدا تراکنش ها با سرعت زیاد و کارمزد کم صورت می پذیرند.
 • سیستم کاردانو سازگار با محیط زیست است. زیرا به برق بسیار کمتری نیاز دارد، به عبارت دیگر هزینه ای که برای حل معما باید پرداخت شود نیز کمتر است.

معایب بلاکچین کاردانو چیست؟

فعلا نمی توان به سوال خدمات کاردانو چیست؟ پاسخ روشن و واضحی داد. زیرا برخی از ویژگی هایی که برای کاردانو بیان می شود فعلا در حد ادعا هستند. بلاکچین کاردانو هنوز در حال توسعه است و قصد دارد در آینده این اهداف را محقق نماید!
برخی از بلاکچین های موجود مانند ریپل ، استلار لومن می توانند بیش از 1000 تراکنش را در ثانیه انجام دهند. در حالیکه حداکثر مقیاس پذیری برای کاردانو حدود 257 تراکنش در ثانیه می باشد.

رقبای اصلی ارز دیجیتال کاردانو

یکی از کاربرد های اصلی ارز دیجیتال کاردانو، صنعت پرداخت و سیستم های مالی است که به کمک شبکه بلاکچین اینم ارز دیجیتال، به صورت غیرمتمرکز ارائه شده و از مزایای این بستر به خوبی بهره مند است. اما جذابیت صنعت پرداخت و امور مالی چند دهه است که طرفداران بسیاری داشته و از زمان پیدایش ارز های دیجیتال نیز، پروژه های متعددی در این خصوص تعریف شده اند.

پروژه کاردانو رقبای متعددی دارد که برخی از آن ها ارز دیجیتالی نیز منتشر نکرده اند اما به کمک فناوری بلاکچین، بستر بسیار مناسبی را فراهم کرده اند. به عنوان نمونه، اصلی ترین رقیب ارز دیجیتال کاردانو و البته تمام ارز های دیجیتال در صنعت پرداخت و امور مالی، مسترکارت می باشد. مسترکارت، پلفترمی ایجاد کرده است که سیستم های پرداخت را کاملا به روز می کند و از مشکلات سنتی فاصله بسیاری می گیرد.

همچنین ارز دیجیتال استلار نیز، در این زمینه فعالیت های گسترده ای انجام داده است و به دلیل ویژگی های منحصر به فرد شبکه خود، در بسیاری از وبسایت های رتبه دهی، در میان 10 ارز دیجیتال برتر در تمامی صنایع دیده می شود. بنابراین، نمی توان ارز دیجیتال استلار را دست گرفت و ارز دیجیتال کاردانو نیز به خوبی می داند، رقبای سرسختی در تلاش هستند سهم خود از بازار پرداخت و سیستم های مالی غیرمتمرکز را بیشتر کنند.

معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو

آینده ارز دیجیتال کاردانو

هرگاه سخن از آینده یک ارز دیجیتال می شود، بررسی موارد مختلفی اهمیت پیدا می کند. ارز دیجیتال کاردانو با قیمتی در حدود 1.3 دلار در زمان نگارش این مطلب، نشان داده است شایستگی حضور در میان 10 ارز دیجیتال برتر را دارد. این ارز دیجیتال، تنها به تیم توسعه قدرتمندش بسنده نکرده و خلاقیت های بسیاری در ساختار شبکه اش به کار گرفته است. بنابراین می توان ارز دیجیتال کاردانو را، پروژه ای محسوب کرد که برای هرچیزی برنامه ریزی درستی کرده و در مسیر آن قدم برمی دارد. داشتن برنامه، به معنای داشتن آینده درخشان برای این ارز دیجیتال است.

جمع بندی

ارز دیجیتال کاردانو در صنعتی فعالیت می کند که بیش از 50 درصد پروژه های بلاکچین فعالیت می کنند. از همین رو، برجستگی و حضور موفق این ارز دیجیتال در این صنعت، بی منطق نبوده است و باید چارلز هاسکینسون را برای مدیریت این پروژه تقدیر کرد. کاردانو رقابت های جدی با بزرگان صنعت پرداخت در جهان آغاز کرده است و ادامه این مسیر حتما با چالش هایی رو به رو خواهد بود.

برای خرید و فروش رمزارز کاردانو اینجا رو کلیک کنید

12 نظر برای "معرفی کامل ارز دیجیتال کاردانو ADA + مزایا – آینده – خرید" ارسال شده
 1. مائده گفت:

  بهترین ارز آیندست

 2. میرزا گفت:

  از کجا میتونم این ارز رو خریداری کنم؟

  1. ali hoseini گفت:

   از طریق لینک زیر ثبت نام کنید
   https://ok-ex.io/?refer=313432
   بعد از تکمیل ثبت نام و احراز هویت میتونید خریدتون رو به راحتی انجام بدید.

 3. علیرضا گفت:

  آینده از آن کاردانوئه
  شک نکنید

 4. سعید گفت:

  رشد کاردانو عجیب غریب خوبه

  1. ali hoseini گفت:

   بله همینطوره

 5. مینا گفت:

  کاردانو میترکونه

  1. ali hoseini گفت:

   آره احتمالا

 6. امیررضا گفت:

  ممنون از اطلاعات کاملتون

  1. ali hoseini گفت:

   خواهش میکنم دوست عزیز
   موفق باشید

 7. احمدرضا گفت:

  کامل و مفید بود
  متشکرم

  1. ali hoseini گفت:

   سپاس از شما
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.