معرفی کامل ارز دیجیتال پولکادات DOT + تاریخچه – آینده – خرید

پولکادات Polkadot DOT

معرفی کامل ارز دیجیتال پولکادات DOT به همراه شناخت تاریخچه و آینده رمز ارز Polkadot DOT

معرفی کوتاه

ردیفعنوانتوضیحات
1نام ارزدیجیتالPolkadot
2نماد ارزدیجیتالDOT
3دسته ارز دیجیتالپلتفرم قرارداد هوشمند
4خالق ارز دیجیتالParity Technologies
5سال راه اندازی2017
6قابلیت استخراجدارد

ویدیو معرفی پولکادات Polkadot DOT

معرفی کامل ارز دیجیتال پولکادات DOT

برای خرید و فروش رمزارز پولکادات اینجا رو بزنید

معرفی پولکادات به طور مختصر و مفید

در ماه‌های اخیر شاهد رشد فزاینده قیمت بیت کوین بودیم که باعث شد تمام نظرها به بازار ارزهای دیجیتال جلب شود. در مرحله بعد رشد سریع پروژه‌های غیرمتمرکز دیفای رخ داد. در حال حاضر شاید هوشمندانه‌ترین کار این است که سرمایه‌گذاران تنوع بیشتری به سبد ارزهای دیجیتال خود ببخشند. مسلما ارزهای دیجیتال جدید که قابلیت رشد و استقبال عمومی را دارند، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری هستند. در این میان ارز دیجیتال DOT و بلاکچین پولکادات به دلیل جدید بودن و ویژگی‌های ساختاری که دارد بسیار جذاب به نظر می‌رسد؛ به همین دلیل در مقاله حاضر با موضوع پولکادات سعی می‌کنیم شما را با این ارز نوپا اما خوش آتیه و کارآمد آشنا کنیم.

پولکادات پروژه جاه‌طلبانه ای است که می‌خواهد امکان همکاری میان بلاکچین‌های مختلف را فراهم کند؛ یا به عبارت دیگر این بلاکچین می‌خواهد در آینده به اینترنت پرسرعت میان بلاکچین‌ها تبدیل شود. شایان ذکر است که کمتر از یک سال است که پولکادات به بازار عرضه شده است ولی با این وجود این بلاکچین توانست به سرعت رتبه ششم محبوبترین ارز دیجیتال را به خود اختصاص دهد.

معرفی کامل ارز دیجیتال پولکادات DOT
پولکادات DOT چیست

پولکادات چیست؟

پولکادات یک پروژه منبع باز است و یکی از اهداف آن این است که بتواند به منزله پلی میان انواع بلاکچین‌های موجود عمل کند و آنها را به یکدیگر متصل کند. در متن معرفی پولکادات اعلام شده است که کاربران این بلاکچین می‌توانند به سایر بلاکچین‌ها مانند بیت کوین، اتریوم و… متصل شوند و به تبادل ارز دیجیتال با آنها بپردازند. نام رمز ارز اختصاصی پولکادات DOT است. در این بلاکچین هیچ محدودیت و سقفی برای تعداد ارزهای دیجیتال عرضه شده مشخص نشده است و قرار است با توجه به تورم به مرور تعداد ارزهای دیجیتال افزایش یابد.

چه چیزی باعث می‌شود بلاکچین پولکادات منحصر به فرد باشد؟

شبکه بلاکچین پولکادات شامل دو زنجیره بلوکی جداگانه شبکه اصلی (Relay Chain)و شبکه‌های فرعیِ ایجاد شده به وسیله کاربران (Parachains) است. برای معرفی پولکادات و سازوکار آن باید گفت در این شبکه تراکنش‌هایی که در Relay Chain انجام می‌پذیرند دائمی و اصلی هستند؛ ولی زنجیره‌های Parachains به وسیله کاربران به شکل سفارشی‌سازی شده تولید و به شبکه اصلی بلاکچین هدایت می شوند.

تاریخچه پولکادات
تاریخچه پولکادات

معرفی تاریخچه پولکادات

بلاکچین پولکادات در سال 2017 به وسیله Parity Technologies طراحی شد؛ سپس در سال 2018 با همکاری دکتر Gavin Wood و Jutta Steiner که هر دو از مدیران سابق اتریوم هستند، راه‌اندازی شد. سازمان Web3 از لحاظ مالی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی پروژه پولکادات را پشتیبانی می‌کند؛ البته معمولا از دکتر گاوین وود به عنوان بنیانگذار پولکادات یاد می‌شود. گاوین وود تصمیم گرفت یک بلاکچین تکامل یافته‌تر از اتریوم طراحی کند بلاکچینی که بتواند با سایر بلاکچین‌های مستقل مانند بیت کوین و اتریوم تراکنش انجام دهد. تلاش‌های دکتر گاوین وود در نهایت به معرفی پولکادات به عنوان یک بلاکچین مستقل و قدرتمند انجامید. ابتدا در ژانویه 2018 ساختار Parachain پولکادات راه‌اندازی شد؛ سپس در سپتامبر 2019 شبکه ابتدایی این بلاکچین با نام کوساما (Kusama) رونمایی شد. در نهایت در می 2020 بلاکچین پولکادات ارائه شد و در آگوست سال 2020 عملیات انتقال ارزهای دیجیتال به وسیله این بلاکچین آغاز شد.

مزایای استفاده از پولکادات چیست؟

معرفی پولکادات به عنوان بلاکچینی که قابلیت همکاری با سایر بلاکچین‌ها را دارد، توجه زیادی به خود جلب کرد. این ویژگی پولکادات بی‌نظیر است و باعث می‌شود این بلاکچین بی‌رقیب و بسیار کارآمد باشد و متخصصان به آینده آن خوش‌بین باشند.

مقیاس‌پذیری بالا: در پلتفرم پولکادات چندین تراکنش می‌تواند همزمان و باسرعت بسیار بالا انجام شود.

متناسب برای انجام خلاقیت: بلاکچین پولکادات به کاربران خود اجازه می‌دهد به راحتی یک بلاکچین سفارشی و متناسب با نیاز و اهداف خود بسازند؛ به این ترتیب امید است که توسعه‌دهندگان بسیاری مایل به همکاری با این پلتفرم باشند.

مقابله با چنگال‌ها: تجربه نشان داده است که چنگال‌ها می‌توانند در روند توسعه بلاکچین‌ها اختلال ایجاد کنند؛ اما پولکادات به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند بدون نیاز به چنگال اشکالات را برطرف کند و شبکه را توسعه دهد.

امنیت بالا: این بلاکچین بستری را آماده می‌کند که کاربران بتوانند با حفظ حریم خصوصی خود با یکدیگر تعامل داشته باشند.

ساختار پولکادات
ساختار پولکادات

ساختار بلاکچین پولکادات چگونه است؟

برای معرفی پولکادات می‌توان گفت که این شبکه یک بلاکچین نسل سومی است که از چندین زنجیره بلوک تشکیل شده است.

 • Parachains: درون شبکه پولکادات زنجیره‌های مستقل پاراچِین به کاربران اجازه می‌دهند تا با اعمال تنظیماتی محیط کاربردی و متناسب با هدف خود را تنظیم نمایند. پاراچین با موازی سازی به سیستم اجازه می‌دهد چند تراکنش را به صورت همزمان انجام دهد.
 • Parathread: زنجیره‌ای است که از زنجیره‌های مستقل برای ایجاد سکه‌های جدید استفاده می‌کند.
 • :Bridge Chain زنجیره‌های متفاوت بلاکچین را که از پروتکل‌های پولکادات استفاده نمی‌کنند، به هم متصل می‌کند.
 • پل زنجیره‌ای: این ساختار به گونه‌ای طراحی شده است که به وسیله آن بلاکچین پولکادات به سایر بلاکچین‌ها متصل شده و با آنها تراکنش انجام دهد.

پولکادات چگونه از امنیت شبکه خود حفاظت می‌کند؟

تیم توسعه هنگام معرفی پولکادات اعلام کردند که این شبکه از روش «اثبات نامزدی سهام» استفاده می‌کند. اثبات نامزدی سهام در پولکادات چه مراحلی دارد؟

 • اعتبارسنج: به اعضایی که بر انجام تراکنش‌ها نظارت می‌کنند، اعتبارسنج می‌گویند. اعتبارسنج‌ها با اشتراک گذاری ارز دیجیتال DOT خود امنیت پل زنجیره‌ای را تضمین می‌کنند. آنها همچنین با همکاریِ سایر اعتبارسنج‌ها بر صحت توافقات صورت گرفته در میان همکاران، نظارت می‌کنند.
 • همکاران: همکاران با جمع‌آوری اطلاعات مربوط به زنجیره پاراچِین و ارسال مدارک اثبات معاملات برای اعتبارسنج‌ها، امنیت و انجام درست تراکنش را در زنجیره حفظ می‌کنند.
 • معرف‌ها: معرف‌ها اعتبارسنج‌ها و میزان سهام هر یک از آنها را انتخاب می‌کنند. این کار کمک می‌کند که میزان امنیت در پل زنجیره‌ای افزایش یابد.
 • صیادان: این گروه وظیفه دارند که بر عمل کاربران شبکه نظارت کنند و در صورتی که رفتار اشتباه یا تقلب هر یک از اعتبارسنج‌ها را مشاهده کردند، آن را به سایر اعتبارسنج‌ها اعلام کنند. در صورت اثبات تقلب اعتبارسنج مورد نظر باید مقداری یا حتی کل سهام خود را به منظور جریمه به سایر اعتبارسنج‌ها بپردازد.

همچنین ببینید : بهترین سایت ایرانی خرید و فروش ارز دیجیتال

معرفی کامل ارز دیجیتال پولکادات DOT
معرفی کامل ارز دیجیتال پولکادات DOT

پولکادات چگونه عمل می‌کند؟

در حالت کلی می‌توان گفت پاداش در نظر گرفته شده در بلاکچین پولکادات به کاربران آن انگیزه لازم برای مشارکت در پروژه‌های شبکه را می‌دهد. قوانین حاکم بر زنجیره باعث می‌شود که اعتبارسنج‌ها با انجام رفتار درست در شبکه پاداش دریافت کنند؛ اما رفتارهای مخرب و تقلب جریمه شدن را در پی دارد.

در ضمن برای افزودن و یا حذف کردن یک پاراچِین جدید لازم نیست که یک اعتبارسنج جدید به شبکه اضافه نمایید. افزایش تعداد پاراچین‌ها هیچ خدشه‌ای به امنیت بلاکچین وارد نمی‌کند؛ اما با افزایش تعداد پاراچین‌ها، کاربران بیشتری به زنجیره پولکادات افزوده می‌شوند. در نتیجه ارزش و قیمت پولکادات افزایش می‌یابد؛ در ضمن با افزایش تعداد اعتبارسنج‌ها بر انعطاف‌پذیری و امنیت شبکه افزوده می‌شود.

بر اساس آمار تاکنون 10 میلیون DOT توزیع شده است؛ البته هنگام معرفی پولکادات هیچ محدودیتی برای عرضه سکه DOT اعلام نشده است. تیم توسعه این بلاکچین تصمیم دارند سکه‌های DOT را با توجه به تورم عرضه کنند؛ به این ترتیب اعضا انگیزه می‌یابند که در فرایند اثبات سهام به عنوان اعتبارسنج شرکت کنند.

استقبال درخشان توسعه‌دهندگان از نسخه کوساما

همان گونه که قبلا ذکر شد، پیش از معرفی پولکادات در سپتامبر 2019 بر بستر این بلاکچین یک شبکه ابتدایی با نام کوساما (Kusama) به بازار عرضه شد. با وجود اینکه کوساما یک نسخه اولیه و ابتدایی بود ولی بسیار مورد توجه فعالان عرصه ارزهای دیجیتال قرار گرفت. کوساما به سرعت توانست هزاران توسعه‌دهنده را به خود جذب نماید؛ زیرا این سیستم به توسعه‌دهندگان این اجازه را می‌داد که بدون نیاز به انجام آزمایشات دقیق و پیچیده به آسانی برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) خود را در بستر این شبکه اجرا نمایند.

مزایای پولکادات برای توسعه‌دهندگان

بنیاد Web3 حامی پولکادات، بلاکچین تعامل‌پذیری را توسعه داده تا به سرعت و به آسانی زیرساخت‌ها را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار دهد. این بنیاد در این زمینه، Substrate را ارائه می‌دهد، یک چارچوب مدولار که توسعه پروژه بلاکچین را ساده می‌کند. Substrate امکان ساخت بلاکچین شخصی در کوتاه‌ترین زمان ممکن را فراهم کرده و از زبان‌های برنامه‌نویسی رایج مانند ++C یا Rust پشتیبانی می‌کند. هر پروژه‌ای که با Substrate ساخته شود به طور خودکار با بلاکچین پولکادات سازگار است. عملیات خارجی در خارج از این شبکه نیز بدون هیچ مشکلی امکان‌پذیر است. شبکه آزمایشی (testnet) جدید Rococo گام دیگری به سوی یک شبکه آزمایشی کاملاً جامع با بسیاری از ویژگی‌های جدید است که برای راحتی بیشتر توسعه‌دهندگان پولکادات طراحی شده است.

مزایای پولکادات برای کاربران

نه تنها توسعه‌دهندگان از مزایای پولکادات بهره‌مند می‌شوند، سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند در طولانی مدت با استفاده از سهام‌‌گذاری (استیکینگ) از یک ویژگی اساسی استفاده کنند. هر ساله تعداد توکن‌های DOT در گردش ۱۰٪ افزایش می‌یابد. در این فرآیند، بخش عمده‌ توکن‌های جدید DOT به دست سهامگذاران می‌رسد. در شبکه پولکادات، سهامگذاران می‌توانند نقش‌های مختلفی را بر عهده بگیرند و هم نود گزیننده (nominator) و هم اعتبارسنج باشند. قبل از اینکه آنها بتوانند هر یک از این نقش‌ها را بر عهده بگیرند، باید مقدار مشخصی از ارز دیجیتال DOT را در یک قرارداد هوشمند حداقل به مدت ۲۸ روز قفل کنند.

اعتبارسنج‌ها وظیفه دارند محتوای بلوک‌ها را تأیید و آنها را روی ریلی چین گردآوری کنند. سپس تمام اعتبارسنج‌ها برای اطمینان از امنیت شبکه در مورد صحت این بلوک‌ها رأی می‌دهند که درصد بیشتری از پاداش سهام‌گذاری را دریافت می‌کنند. گزیننده‌ها فقط حق رأی دارند و اعتبارسنج‌های جدید را تعیین می‌کنند. در مقابل، آنها درصد کمتری از پاداش استیکینگ را دریافت می‌کنند. نودهای رابط (Collator) نقش‌های این سیستم را کامل می‌کنند. آنها وضعیت یک پاراچین را به اعتبارسنج‌ها ارتباط داده و تراکنش‌های انجام شده را پردازش می‌کنند. نودهای ناظر (fishermen) اعتبارسنج‌ها را رصد کرده و رفتارهای خرابکارانه را گزارش می‌دهند.

مزایای استفاده از بلاکچین پولکادات چیست ؟

 • از اصلیرین ویژگی‌های پولکادات تعامل‌پذیری این بلاکچین و توانایی آن در برقراری ارتباط میان‌زنجیره‌ای با سایر بلاکچین‌ها است.
 • این بلاکچین مقیاس‌پذیری بسیار بالایی دارد. گاوین وود اعلام کرده است که پولکادات می‌تواند بیش از یک میلیون تراکنش را در ثانیه انجام دهد.
 • پولکادات شبکه بسیار انعطاف‌پذیری است به همین دلیل می‌توان این سیستم را بدون ایجاد هیچ هارد فورکی ارتقا داد.

همچنین ببینید : معرفی رمز ارز کاردانو ADA

معرفی کامل ارز دیجیتال پولکادات DOT
معرفی کامل ارز دیجیتال پولکادات DOT

پیش‌بینی قیمت پولکادات در آینده

توکن بومی DOT از زمان راه‌اندازی تاکنون عملکرد خوبی داشته است. اگرچه قیمت این سکه زمانی در حدود ۲/۷۰ دلار بود اما اندکی پس از آن دوره رشد کرد و به نظر می‌رسد که یک سرمایه‌گذاری خوب با رشد مداوم باشد. این توکن در حال حاضر در حدود ۳۰ دلار معامله می‌شود و تخمین زده می‌شود که تا پایان سال ۲۰۲۱ تا ۱۰۰ دلار هم معامله شود. پتانسیل این توکن غیر قابل بحث است و بسیاری از تحلیلگران و بازرگانان می‌توانند به آینده پولکادات با سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت امیدوار باشند.

به طور کلی، پیش‌بینی قیمت پولکادات برای سال ۲۰۲۱ صعودی است. همانطور که در ماه گذشته مشاهده کردیم، قیمت به سرعت افزایش یافته و از مرز ۴۰ دلار گذشته است. این افزایش احتمالاً به دلیل علاقه کلی به این اکوسیستم غیرمتمرکز است که طی سال گذشته به سرعت توسعه یافته است. بنابراین، بیایید نگاهی به قیمت‌های پیش‌بینی شده برای پولکادات بیاندازیم.

همکاران پولکادات

با وجود اینکه کمتر از یکسال از معرفی پولکادات گذشته است اما تاکنون چندین تیم توسعه‌دهنده مانند Acala ، Chainlink ، Moonbeam ، Laminar به این بلاکچین پیوسته‌اند. همکاری مشترک میان پولکادات و سایر تیم‌های توسعه‌دهنده نتایج زیادی را برای این بلاکچین به ارمغان آورده است؛ از جمله نتایج این همکاری‌ها می‌توان به قراردادهای هوشمند blockchain-agnostic و ایجاد انواع پروتکل‌های کارآمد در جهت حفظ حریم خصوصی اشاره کرد.

نتیجه‌گیری

بسیاری از صاحب نظران با معرفی پولکادات به منزله یکی از درخشان‌ترین و خلاقانه‌ترین پروژه‌های موجود در فضای بلاکچین اعلام کرده‌اند که به آینده این شبکه خوش‌بین هستند. بلاکچین پولکادات دارای ویژگی‌ها و چشم‌اندازهای منحصر به فردی است که موجب می‌شود تعداد زیادی از فعالان را به سمت خود جذب کند.

برای خرید و فروش رمزارز پولکادات اینجا رو بزنید

9 نظر برای "معرفی کامل ارز دیجیتال پولکادات DOT + تاریخچه – آینده – خرید" ارسال شده
 1. مائده گفت:

  آیندش روشنه

 2. مینا گفت:

  الان وقت خریده

 3. میرزا گفت:

  از کجا میتونم این ارز رو خریداری کنم؟

  1. ali hoseini گفت:

   از طریق لینک زیر ثبت نام کنید
   https://nobitex.ir/signup/?refcode=499422
   بعد از تکمیل ثبت نام و احراز هویت میتونید خریدتون رو به راحتی انجام بدید.

 4. امیررضا گفت:

  ینی واقعا میترکونه؟

  1. ali hoseini گفت:

   امیدواریم

 5. علیرضا گفت:

  آیندش درخشانه
  مث کاردانو

 6. سعید گفت:

  مرسی واقعا به دردم خورد

  1. ali hoseini گفت:

   خواهش میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.