آیا من خودخواه هستم؟ + تست، راهکار مقابله، تعریف خودخواهی

آیا من خودخواه هستم؟

آیا من خودخواه هستم؟

بسیاری از افراد به دنبال شناخت شخصیت درونی و آگاهی از درون خود هستند؛ جالب است بدانید که با روش‌هایی مختلف می‌توان به این موضوع پی برد که یکی از آن‌ها تست روانشناسی است.

در مطلب زیر سوالاتی مطرح شده است که با پاسخ دادن به آنها می‌توانید تا حدی به شخصیت درونی خود پی ببرید.

تست شخصیت شناسی

۵ سوال سخت پیش روی شماست به آن‌ها صادقانه پاسخ دهید.

ترجیح می‌دهید

 1. عشق زندگیتان را پیدا کنید
 2. پنج میلیارد برنده شوید

ترجیح می‌دهید

 1. دیگه هیچ وقت اینترنت نداشته باشید
 2. دیگه هیچ دوستی نداشته باشید

ترجیح می‌دهید

 1. بدانید دقیقا چه زمانی می‌میرید؟
 2. بدانید دقیقا چگونه می‌میرید؟

ترجیح می‌دهید

 1. از بیماری پارکینسون عذاب بکشید
 2. 10 تا بچه گربه را بکشید

ترجیح می‌دهید

 1. توانایی دیدن آینده را داشته باشید
 2. توانایی تغییر دادن گذشته را داشته باشید
آیا من خودخواه هستم؟

همچنین ببینید : کدام دختر برای شما جذاب است

نتیجه تست شخصیت شناسی

ابتدا تعداد دفعاتی که گزینه یک رو انتخاب کردید و تعداد دفعات که گزینه دوم انتخاب کردید بشمارید؛ اگر تعداد دفعاتی که گزینه اول انتخاب کرده بودید از گزینه دوم بیشتر بوده به شما تبریک میگوییم شما فردی عاری از نفس پرستی و فارغ از خود هستید، نفس پرستی به این معنا است که «ذهن من تنها چیزی است که هر کسی کاملاً به وجود آن اعتقاد دارد».

شما بیشتر روی کمک و خوبی به دیگران تمرکز می‌کنید. کمتر به خود اهمیت می‌دهید و کاری را خودخواهانه انجام نمی‌دهید. اطرافیان شما برایتان ارزشمند و مهم هستند.

اگر تعداد دفعاتی انتخاب گزینه دوم شما بیشتر شده باشد، شما فردی خودخواه هستید. دیگران برای شما در درجه دوم قرار دارند و شما همیشه در اولویت هستید.

همچنین ببینید : تست روانشناسی آیا فرد مغروری هستید؟

آیا من خودخواه هستم؟
آیا من خودخواه هستم؟

تعریف درست خودخواهی

در فرهنگ ما از خودخواهی به عنوان یک صفت مطلقا منفی و نامطلوب یاد شده که اغلب موجب برداشت غلط و کج فهمی می شود. و از آنجا که در روانشناسی و اخلاق تعریف مشخص و قطعی برای آن ارائه نشده نیاز به بررسی بیشتر برای درک معنی آن است.

۱. اگر معنی خودخواهی را مترادف با ” نارسیسم” یا ” خود شیفتگی” یا ” خودمحوری” و یا ” خودبینی” بدانیم که در آن شخص فقط دنیای درون و خواسته های خودش را درست و بر حق می داند یا به عبارت دیگر چشم و گوشش بر همه چیز کور و کر است به جز علایق خودش، آنگاه این یک صفت منفی و خطرناک است و به درجات مختلف در کودکان، افراد عصبی، دیکتاتورها،جنایتکاران و دیوانگان دیده شده است.

۲. اما اگر خودخواهی به معنای احترام به خواسته ها و شناختن حق خود برای زندگی کردن،عشق ورزیدن به خود و داشتن حقوق طبیعی و نعمت های زندگی باشد آنگاه یک صفت مثبت و ارزشمند است.

همچنین ببینید : چند سوال ساده برای شناخت شخصیت

راهکار‌های غلبه بر خودخواهی

 1. بپذیرید که خودخواه هستید، زیرا اگر این اولین قدم را طی نکنید برای روبه روشدن با آن به آمادگی کامل نرسیده اید. این گام بسیار دشوار است و صداقت زیادی می‌طلبد. لازم است چند روز به رفتار و حرکات خود بیندیشید و رفتار‌های خودخواهانه را تشخیص دهید.
 2. بپذیرید که بعضی خصوصیات شما ناپسند است. همه ما از ناراحتی و رنج کشیدن دوری می‌کنیم، البته می‌توان همچنان خودخواهانه زندگی کرد، اما برای رشد و تکامل باید سختی کشید.
 3. یاد بگیرید که تا نبخشید نمی‌توانید خودخواهی را از خود دور کنید. بخشنده باشید و بدون داشتن توقع، نیکی کنید. ممکن است احساس کنید مورد ظلم واقع شده اید، اما باید بدانید انسان فطرتا بخشنده است و هر قدر انسان ببخشد، عملکرد او به انسانیت نزدیک‌تر می‌شود؛ بنابراین در لحظات حساس و دشوار زندگی، تصمیمات درست بگیرید.
 4. در برابر خودخواهی دیگران صبور باشید. ممکن است در راه مبارزه با خودخواهی تنها باشید و اطرافیان همچنان خودخواهانه به زندگی ادامه دهند. با آن‌ها صبور باشید و از رفتار‌های آنان، عمق زشتی خودخواهی را دریابید.
یک نظر برای "آیا من خودخواه هستم؟ + تست، راهکار مقابله، تعریف خودخواهی" ارسال شده
 1. mobin گفت:

  هممون یه جاهایی خودخواه میشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.